A SRITA Egyesület projektje

Apafi kastély (Erzsébetváros)

Apafi Gergely, Doboka vármegye főispánja a XVI. század közepén vásárolja meg Ebesfáján a birtokot a Bethlenektől majd 1552 és 1567 között felépíttette a reneszánsz kastélyt. Fia, Miklós 1590-ben ide helyeztette családja székhelyét, így az Apafi birtok Küküllő vármegye központjává vált. Apafi Mihály fejedelem idejében éli fénykorát, ekkor Ebesfalva fejedelmi székhellyé vált. A fejedelem fiának, Mihálynak halála (1713) után a család fiúágon kihal, az Apafi birtokok gróf Bethlen Katára szállnak, aki 1722-ben egyezséget köt a kincstárral, amely szerint az ősi birtokok haszonélvezeti jogát megtartja élete végéig, halála után pedig azok a kincstár tulajdonába kerülnek. Bár az uradalom a kincstár birtokába kerül, ez ellentmondott az Apafi és Bethlen család korábbi, 1584. évi öröklési szerződésének, mely szerint ha a valamelyik család kihal, a másik család veszi birtokba az uradalmait. Gróf Bethlen Ádám hosszas pereskedés után 1776-ban, az öröklési szerződésre hivatkozva pert nyer a kincstár ellen. A per ideje alatt az örmény közösség felvásárolja az akkor már erzsébetvárosi uradalmat, ezért a Bethlen család kárpótlásul más birtokokhoz jut. A kastély a XVIII. század végére romokban állt, majd a XIX. században számos közintézménynek adott székhelyet: törvényszék, ügyészség, börtön, levéltár vagy éppen iskola működött benne. 2010-ben Norvégia, Lichtenstein és Izland kormányainak támogatásával elkezdődtek a felújítási munkálatok, ma a Romániai Örmények Egyesülete múzeumot működtet benne, az erdélyi örményeknek állítanak emléket a kastély négy helyiségében.

Megközelítés: Erzsébetváros, Cuza Voda utca 4. szám.